Park Leśny im. Powstańców Śląskich jest wyjątkowym miejscem znajdującym się w urokliwej lokalizacji w Radlinie. Mieści się on w obszarze, który popularnie określany jest jako Obszary. Ta przestrzeń rekreacyjna, położona blisko przystanku kolejowego Radlin Obszary, jest doskonałym punktem wypadowym zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
Park ten graniczy z Popielowem, który jest jedną z dzielnic Rybnika, oraz Marklowicami. Dawniej teren ten zachwycał bogactwem przyrody jako część większego kompleksu leśnego znanego jako „Rybnicki Las Królewski” (Königlicher Rybniker Forst) i rozciąga się na przestrzeni 3,28 hektara.
Oferując różnorodne trasy spacerowe oraz możliwość obcowania z naturą, park stanowi idealne miejsce dla osób pragnących odpocząć lub aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.
Charakterystyka
W obrębie parkowych terenów znajduje się Szkoła Podstawowa nr 4 im. Gustawa Morcinka, umiejscowiona w Radlinie. Warto podkreślić, że park leży w gestii Lasów Państwowych, a dokładniej Nadleśnictwa Rybnik, co przyczynia się do jego odpowiedzialnego zarządzania.
Park jest fragmentem lasu świeżego typologii leśnej, zlokalizowanego w obrębie Leśnictwa Jankowice, co czyni go miejscem o dużych walorach przyrodniczych. Oferuje bardzo rozbudowaną sieć ścieżek, które są idealne zarówno do spacerów, jak i biegów, z myślą o miłośnikach aktywności fizycznej. Dodatkowo, park jest domem dla pierwszej trasy nordic walking na Śląsku, co przyciąga entuzjastów tej formy rekreacji.
W parku znajdują się także różnorodne atrakcje, takie jak park linowy oraz siłownia na świeżym powietrzu. Ponadto, dostępna jest infrastruktura sportowo-edukacyjna, która obejmuje m.in. przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną. To wszystko sprawia, że park staje się miejscem sprzyjającym zarówno wypoczynkowi, jak i edukacji w zakresie ochrony środowiska.
Historia
Historia miejsc w Radlinie jest niezwykle bogata i sięga nawet XVIII wieku. Tereny leśne w tym rejonie zostały uwiecznione na mapach kartografa J.B.R. Wiesnera z roku 1825, który dokładnie ilustrował obszar Wodzisławia Śląskiego oraz jego okolice. Na XIX-wiecznych mapach można zauważyć tę okolicę jako fragment „Lasu Królewskiego”, pod nazwa „Obschora”, co wskazuje na ówczesną strukturę ziemi, będącą częścią folwarku Romanshof.
W okresie powstań śląskich, tereny te stały się miejscem regularnych zbiórek dla lokalnych oddziałów powstańczych, które były zorganizowane w pobliżu kopalni „Emma”. To były kluczowe momenty, które podkreślają znaczenie areału leśnego dla lokalnej społeczności w czasach walk o niepodległość.
Na początku lat 60. XX wieku, przestrzeń leśna pomiędzy przystankiem kolejowym a Marklowicami została przekształcona w park leśny. W tym czasie rozpoczęto także budowę szkoły podstawowej, znanej później jako „tysiąclatka”. Prawdopodobnie oficjalne otwarcie parku miało miejsce w dniu oddania do użytku tej szkoły, tj. 28 maja 1963 roku.
Z tego okresu wywodzi się także nazwa parku, która została nadana na cześć powstańców śląskich, co jest doskonałym przykładem na to, jak historia i edukacja mogą być ze sobą powiązane.
Przypisy
- a b c Błażej.B. Adamczyk Błażej.B., Radlin. Wypisy do dziejów, Radlin: [Przedsiębiorstwo Graficzne Drukmasz], 2012 r., ISBN 978-83-934605-1-9, OCLC 804817109 [dostęp 10.07.2019 r.]
- Park Leśny im. Powstańców Śląskich w Radlinie [online], parki.org.pl [dostęp 10.07.2019 r.]
- Radlin: blisko 1,7 miliona na remont „szkoły w lesie” [online], tuwodzislaw.pl [dostęp 10.07.2019 r.]
- W lesie fajnie jest ! II Radlińskie śniadanie na trawie oraz festyn środowiskowy [ZDJĘCIA] • Radlin [online], nowiny.pl [dostęp 10.07.2019 r.]
- Radlin będzie miał siłownię pod chmurką [online], tuwodzislaw.pl [dostęp 10.07.2019 r.]
- Rodzinne Wyprawy – Park Linowy „Leśna Przygoda” w Radlinie [online], rodzinnewyprawy.pl [dostęp 10.07.2019 r.]
- Obrodziło siłowniami pod chmurką • Radlin • Wodzisław [online], nowiny.pl [dostęp 10.07.2019 r.]
- Czasem na książkę spadnie dżdżownica • Radlin [online], nowiny.pl [dostęp 10.07.2019 r.]
- Europe in the XIX. century | Mapire – The Historical Map Portal [online], mapire.eu [dostęp 10.07.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Kolonia Emma | Radlin Marcel | Radlin Obszary | Tężnia w Radlinie | Park Jordanowski w RadlinieOceń: Park Leśny im. Powstańców Śląskich w Radlinie