Józef Chmiel, urodzony 3 kwietnia 1940 roku w Radlinie, to postać związana z historią Wojska Polskiego. Jest generałem dywizji w stanie spoczynku, co podkreśla jego znaczącą rolę w polskiej armii.
Życiorys
Józef Chmiel przyszedł na świat 3 kwietnia 1940 roku w Radlinie, położonym na Górnym Śląsku. W 1960 roku zainaugurował swoje studia w Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej, mieszczącej się w Jeleniej Górze. Był tam słuchaczem–podchorążym aż do sierpnia 1963, kiedy to otrzymał stopień podporucznika. W październiku 1963 rozpoczął swoją służbę zawodową, pełniąc funkcję dowódcy stacji oraz plutonu przewoźnych urządzeń do rozpoznania radioelektronicznego. Następnie objął rolę oficera operacyjnego w grupie analiz danych w 10 Ośrodku Rozpoznania Systemów Radiolokacyjnych, usytuowanym w Dziwnowie.
W 1966 roku został wyznaczony na stanowisko pomocnika szefa sztabu 10. pułku rozpoznania systemów radiolokacyjnych, również w Dziwnowie. W 1970 roku, jako kapitan, udał się na studia w Akademii Sztabu Generalnego WP, a po ich zakończeniu wrócił do swojego pułku, gdzie zajął stanowisko szefa sztabu oraz zastępcy dowódcy.
W 1975 roku Chmiel objął dowództwo 10. pułku rozpoznania systemów radiolokacyjnych, przy czym pułk ten był dwukrotnie wyróżniany w rozkazie Ministra Obrony Narodowej za osiągnięcia jako przodująca jednostka Wojska Polskiego. W 1979 roku wyjechał na Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne w Akademii Sztabu Generalnego WP. W latach 1980–1986 pełnił służbę jako zastępca szefa oraz szefa oddziału rozpoznawczego w Sztabie Pomorskiego Okręgu Wojskowego, a także dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Syrii.
W 1986 roku rozpoczął pracę jako szef oddziału, zastępca szefa i szef Zarządu Rozpoznania Wojskowego w Głównym Zarządzie Szkolenia Bojowego WP. W 1992 roku sprawował funkcję szefa zarządu Rozpoznania i Walki Radioelekronicznej Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 9 listopada 1992 roku został mianowany generałem brygady przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Lecha Wałęsę.
W latach 1994–1995 kierował Sektorem Północnym Sił Pokojowych ONZ UNPROFOR w byłej Jugosławii. Po powrocie do kraju, w 1995 roku objął funkcję pomocnika szefa Sztabu Generalnego WP ds. współpracy z NATO, biorąc udział w pierwszych rozmowach dotyczących przystąpienia Polski do Sojuszu. W 1996 roku został mianowany Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej ds. stacjonowania i użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami kraju, gdzie negocjował limity stanowisk w dowództwach i sztabach NATO dla kadry WP.
W 1997 roku rozpoczął pracę jako asystent szefa Sztabu Generalnego WP. 15 sierpnia 1998 roku, podczas uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego na dziedzińcu Belwederu, został awansowany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego na stopień generała dywizji. 3 kwietnia 2000 roku zakończył swoją zawodową służbę wojskową.
Awanse
Józef Chmiel, postać o bogatej karierze wojskowej, przeszedł długą drogę awansów w strukturach armii. Jego ścieżka zawodowa obejmowała wiele kluczowych momentów, które wpłynęły na jego rozwój i pozycję w wojsku.
- podporucznik – 1963,
- generał brygady – 1992,
- generał dywizji – 1998.
Każdy z tych stopni oznaczał znaczące osiągnięcia oraz wzrost odpowiedzialności, które miały swoje znaczenie zarówno dla niego, jak i dla jednostek, którymi dowodził.
Ordery, odznaczenia i wyróżnienia
Józef Chmiel, jako osoba o wybitnych osiągnięciach, został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami. Oto wyróżnienia, które mu przysługiwały:
- krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- złoty krzyż zasługi,
- odznaka pamiątkowa 10 pułku rozpoznania systemów radiolokacyjnych – 1975 (ex officio).
Przypisy
- Prezydent RP na odsłonięciu tablicy upamiętniającej 80. rocznicę powołania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. prezydent.pl, 21.10.1998 r. [dostęp 03.05.2021 r.]
- Tomasz Honkisz. Kronika. „WPH”. 2/93. s. 279-285.
- Jędrzejko, Krogulski i Paszkowski 2002, s. 52.
- Jędrzejko, Krogulski i Paszkowski 2002, s. 52-53.
- Jędrzejko, Krogulski i Paszkowski 2002, s. 53.
Oceń: Józef Chmiel (generał)