Koksownia Radlin


Koksownia Radlin to ważny zakład przemysłowy, który jest integralną częścią JSW KOKS S.A. Oddział Radlin. Należy do dynamicznie rozwijającej się grupy kapitałowej JSW, co potwierdza jej znaczenie w branży.

Jej położenie w Radlinie, blisko Wodzisławia Śląskiego, czyni ją dogodnie usytuowaną do produkcji koksu. Koksownia Radlin zajmuje zasłużone miejsce jako trzecia koksownia w Polsce według rocznej wydajności koksu, co świadczy o jej efektywności i znaczeniu na krajowym rynku.

Historia

Zakład koksowniczy rozpoczął swoją działalność w 1911 roku, jako część Kopalni Węgla Kamiennego „Emma”. W pierwszym etapie uruchomiono dwie baterie koksownicze, których pojemność wynosiła 45 komór każda, typu Otto – Hoffman I i II, co umożliwiło produkcję na poziomie 40 tysięcy ton koksu rocznie. Już w 1913 roku powstała trzecia bateria, zbudowana według technologii Koppers, która charakteryzowała się szamotowym wyposażeniem oraz bocznym opalaniem, osiągając produkcję rzędu 7 ton koksu z jednej komory.

W roku 1920 koksownia zaczęła funkcjonować jako niezależny podmiot, nadal nosząc nazwę „Koksownia Kopalni Emma”. W 1951 roku przekształciła się w przedsiębiorstwo państwowe, co wiązało się z nową nazwą „Zakład Koksochemiczny Radlin”. W kolejnych latach stopniowo rozbierano starsze baterie; bateria II została zlikwidowana w 1953 roku, a bateria I w 1957. W 1966 roku zaprzestano działalności baterii trzynastej. Następnie, dwa lata później, zainstalowano nową baterię IV, wykonaną w technologii krzemionkowej typu Collin.

W latach 1928-1929 na terenie koksowni powstały kolejne dwie baterie (V i VI), również w technologii krzemionkowej. W 1938 roku, w kontekście ogólnopolskiej produkcji koksu, koksownia w Radlinie osiągała zdumiewającą wartość 540 tysięcy ton koksu, w momencie, kiedy łączna zdolność produkcyjna wszystkich baterii w Polsce wynosiła około 2,3 miliona ton.

W latach 1952-1953 zrealizowano istotną modernizację baterii IV, V oraz VI, a także powstała nowa węglownia, co znacząco wpłynęło na przyszłą produkcję. W 1966 roku uruchomiono baterię typu PTU-57, angażującą 56 komór. Ostatnim z projektów, który został zamknięty w 1981 roku, była bateria nr V. Dzięki budowie systemu odsiarczania gazu, koksownia w Radlinie mogła zredukować emisję dwutlenku siarki z kominów do poziomu około 80-90%. W 1995 roku wybudowano biologiczną oczyszczalnię ścieków, co umożliwiło zamknięcie wszystkich obiegów wodnych w zakładzie.

W latach 1975–1997 zakład funkcjonował pod nazwą „Koksownia Radlin w Wodzisławiu Śląskim”. Dzisiaj Koksownia „Radlin” dysponuje dwoma bateriami koksowniczymi typu PTU – 57 oraz innowacyjną instalacją do odsiarczania gazu koksowniczego, jedną z najnowocześniejszych w Europie. Produkcja obejmuje wysokiej jakości koks wielkopiecowy oraz odlewniczy, którego głównymi odbiorcami są zakłady hutnicze żelaza i stali w Europie Zachodniej i Środkowej, w tym w Austrii.

Obecne możliwości produkcyjne koksowni wynoszą 750 tys. ton koksu rocznie oraz 12 tys. ton benzolu. W połowie 2015 roku produkcja w koksowni oscylowała w granicach 700-750 tys. ton koksu, a zakład wykorzystywał niemal całkowicie swoją zdolność produkcyjną. W 2011 roku kombinat przeszedł w ręce Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W roku 2015 zatrudnienie w koksowni wynosiło 233 pracowników, a razem ze spółkami zależnymi obejmowało około 400 osób.

Przypisy

  1. Koksownia Radlin kończy inwestycje za ok. 480 mln zł [online], gornictwo.wnp.pl [dostęp 24.11.2017 r.]
  2. Kombinat Koksochemiczny Zabrze – w grupie JSW. [dostęp 13.10.2011 r.]
  3. a b Koksownia Radlin: pojedyncze przyjęcia, ale...

Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki przemysłowe i magazynowe":

Elektrociepłownia Marcel | Kopalnia Węgla Kamiennego Marcel

Oceń: Koksownia Radlin

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:19