Wiktor Ostrzołek


Wiktor Ostrzołek to postać niezwykle interesująca w świecie sztuki. Urodził się 19 sierpnia 1934 roku w Biertułtowach, gdzie rozpoczął swoją artystyczną przygodę, zyskując uznanie jako witrażysta, malarz, grafik, designer oraz akwarelista.

Jego różnorodne talenty w zakresie tworzenia sztuki sprawiają, że jest on postacią bardzo wszechstronną, co przyciąga uwagę miłośników sztuki i kolekcjonerów.

Życiorys

Wiktor Ostrzołek jest wybitnym artystą, którego życie i twórczość niosą bogaty ładunek doświadczeń. Urodził się w 1934 roku w górniczej rodzinie w Biertułtowach, w pobliżu Radlina. Swoją edukację artystyczną rozpoczął w liceum plastycznym znajdującym się w Krakowie, gdzie przez pewien czas mieszkał w bursie prowadzonej przez jezuitów. Niestety, po jej zamknięciu przez władze komunistyczne w 1950 roku, Wiktor zmuszony był do życia w bezdomności, co zaowocowało trudnymi doświadczeniami, takimi jak spanie pod mostem.

Pewnego dnia jego losy odmieniły się, gdy Adam Bochnak, profesor historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, dostrzegł w nim talent i zaoferował mu schronienie. Wiktor zamieszkał w obejściu Wawelu, co stwarzało mu nowe możliwości rozwoju. Po ukończeniu liceum artysta podjął studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1951–1957, gdzie współpracował z takimi osobami jak Adam Stalony-Dobrzański, pomagając w finalizacji jego projektów. Na tych studiach nawiązał też przyjaźń z późniejszym metropolitą katowickim, arcybiskupem Damianem Zimoniem.

Wiktor Ostrzołek zdobył uznanie w środowisku artystycznym, co potwierdza przyznanie mu wielu nagród. 7 lutego 2007 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który artysta odebrał z rąk Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasza Merty. W tym samym roku otrzymał także Śląską Nagrodę im. Juliusza Ligonia.

Obecnie Wiktor mieszka i tworzy swoje dzieła w Katowicach. W dniu 9 grudnia 2022 roku ponownie został odznaczony – tym razem otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który wręczyła mu Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wanda Zwinogrodzka. Jego działalność artystyczna oraz wykazywana determinacja stają się inspiracją dla wielu młodych twórców w Polsce.

Twórczość

Witrażysta, który z pasją i zaangażowaniem tworzył dzieła sztuki witrażowej, ma na swoim koncie realizacje w ponad 150 katedrach, kościołach oraz innych wnętrzach zarówno w Polsce, jak i Europie. Warto zaznaczyć kilka jego znaczących projektów:

  • projekt witraża w prezbiterium kościoła NSPJ w Katowicach-Murckach z lat 1961–1962,
  • witraże w kaplicy Kurii Archidiecezjalnej w Katowicach,
  • witraż dedykowany kościołowi św. Stanisława w Rzymie,
  • witraże w kościele NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie (Stegny),
  • witraż dla Bazyliki Mariackiej w Gdańsku,
  • witraże dla kościoła mariackiego w Słupsku pw. N.M.P. Różańcowej,
  • witraże dla katedr w Poznaniu, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Kołobrzegu,
  • witraże dla kościołów parafialnych w Giszowcu, Imielinie, Kobiórze, Kosztowach, Katowicach-Koszutce, Moszczenicy, Pstrążnej, Pszczynie, Bytomiu-Radzionkowie, Raszczycach i Świerklanach,
  • witraże dla rektoralnego w Kołobrzegu,
  • witraże do refektarza franciszkanów w klasztorze w Katowicach-Panewnikach z 1991 roku,
  • witraże dla sanktuariów w Krakowie-Łagiewnikach oraz Kalwarii Zebrzydowskiej.

Oprócz witraży, Wiktor Ostrzołek zaprojektował również wieżę kościelną dla parafii w Mikołowie-Śmiłowicach, a także odpowiadał za przebudowę prezbiterium oraz wnętrza kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Przypisy

  1. Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej wręczone – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Portal Gov.pl [dostęp 12.12.2022 r.]
  2. Ostrzołek Wiktor (1934-). Encyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku. silesia.edu.pl. [dostęp 17.06.2022 r.]
  3. M.M. G. M.M., Myślenie światłem [online], Fundacja Opoka, 28.04.2000 r. [dostęp 28.10.2022 r.]
  4. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Murckach. www.encyklo.pl, 30.04.2016 r. [dostęp 16.04.2017 r.]
  5. Gloria Artis dla Wiktora Ostrzołka. www.katowice.uw.gov.pl, 07.03.2007 r. [dostęp 16.04.2017 r.]
  6. Łukasz Kałębasiak: Rozmowa z Wiktorem Ostrzołkiem. wyborcza.pl, 02.02.2007 r. [dostęp 16.04.2017 r.]
  7. Ostrzołek Wiktor. encyklo.pl, 16.02.2013 r. [dostęp 16.04.2017 r.]
  8. Maria Zawała: Muzyka do patrzenia. wisla.naszemiasto.pl, 29.04.2005 r. [dostęp 16.04.2017 r.]
  9. Zarys dziejów parafii pw. Najświętszego Zbawiciela – Najświętszy Zbawiciel [online], sites.google.com [dostęp 06.11.2020 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":

Tadeusz Hanusek | Rufin Kominek | Lothar Dziwoki

Oceń: Wiktor Ostrzołek

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:5